Y e n i l e r:

Anasayfa | Haber Ara | Videolar | Foto Galeri | Anketler | Sitene Ekle | Konuk Defteri | RSS

ADANA BALCALI HASTANESİ ' NDE SON DURUM

ADANA BALCALI HASTANESİ ' NDE SON DURUM

Kategori  Kategori : Arşiv
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 3579
Tarih  Tarih : 29 Haziran 2011, 16:20

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ADANA BALCALI HASTANESİ’NDE SON DURUM

Adana Balcalı Hastanesi'nde Kadrolu İş Güvenceli Gelecek İçin Mücadeleye Devam


Başta Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası ve Tabip Odası olmak üzere, Adana’daki emekçilerin  altı yıldır yürüttüğü fiili,meşru ve hukuki mücadele ile Adana Çukurova Üniversitesi Balcalı Tıp Fakültesi’nde taşeron çalışmanın yasa dışı olduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kayıt altına alınmış; bu durum, mahkeme kararıyla da kesinleşmişti.


Balcalı’da çalışan 1200 sağlık işçisinin üniversitenin asli işçileri olduğu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından tescil edilmiş olmasına rağmen, Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü, bakanlığın vermiş olduğu ve mahkeme tarafından da kesinleşmiş bulunan bu kararı bir buçuk yıldır uygulamamaktadır.

Balcalı’da çalışan  taşeron işçilerinin, öğretim üyelerinin, asistan hekimlerin, intörn hekimlerin ve öğrencilerin hak gasplarının sürmesi, ağır çalışma koşulları ve rektörlüğü hukuk dışı uygulamaları nedeniyle 16 Mayıs 2011 tarihinde başlayan süresiz iş bırakma eylemi, 23 Mayıs 2011 günü anlaşma ile sonuçlanmış; rektörlük ve hastane yönetimi, sağlık emekçilerinin haklı taleplerini kabul etmişti.


23 Mayıs günü gerçekleştirilen görüşmeye Çukurova Üniversitesi Balcalı Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi ve fakülte dekanı ile asistan hekimlerin, taşeron sağlık işçilerinin ve sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin temsilcileri ve TTB Merkez Konsey Başkanı Eriş Bilaloğlu katılmış emekçilerin taleplerinin kabul edildiğine dair bir protokol imzalanmıştı.

23 Mayıs 2011 tarihinde, Çukurova Üniversitesi Balcalı Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi ve Fakülte Dekanı tarafından imzalanan bu protokolün, bir ay içinde hayata geçirilmesi kararlaştırılmasına rağmen, 23 Haziran 2011 tarihine kadar bir gelişme yaşanmamış; imzalanan protokole uyulmamıştır.

SES Adana Şubesi, Adana Tabip Odası ve Devrimci Sağlık-İş Çukurova Bölge Temsilciliği,; rektörlüğün verdiği sözleri tutmaması üzerine 23 Haziran 2011 tarihinde,  23 Mayıs’ta imzalanan sözleşmedeki taahhütlerin yerine getirilmesi için eylem yapan sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine rektörün baskısı tehditleri ve şiddeti yıldıramamıştır.

26 Haziran 2011 Pazar günü saat 10:00 civarında Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesindeki  sendika temsilcilik odasının kapısı rektör marifeti ile bizzat kendisi tarafından levye ile kırdırılarak oda tahrip edilmiş,  klimaları sökülmüş, içinden sendikaya ait megafon, ses cihazı, flama, bayrak, önlük, pankart ve dövizler boşaltılmıştı.

Rektör bizzat kendisinin bu işleri yaptırdığını itiraf etmiş, sendika yönetimi gerekli yasal işlemi başlatmıştır. Sendikal mücadeleyi engellemeye yönelik olan bu tavır sağlık emekçilerinin mücadelesini daha da yükseltmiş, direngenliğini artırmıştır.

Mayıs ayı sonunda yapılan toplu sözleşmenin gereklerinin Rektör Alper AKINOGLU tarafından yerine getirilmemesi ve 26 Haziran 2011 pazar günü Rektör tarafından yapılan saldırıyı kınamak amacıyla 27 haziran pazartesi günü SES Adana Şubesi, Devrimci Sağlık iş, Adana Tabip Odası tarafından gerçekleştirilen iş bırakma sonrası Rektörlük ile bir görüşme yapılmıştır.

SES Genel Başkanı Çetin ERDOLU, bu yaşananların son dört gününde bizzat çalışanların yanında bulunmuştur. 

SES Genel Başkanı Çetin ERDOLU, TTB Genel Başkanı Eriş BiLALOĞLU ve Dev Sağlık iş Genel Başkanı Arzu CERKEZOGLU’nun birlikte rektörlükle yapılan görüşme de;

1-       Rektör bir gün önceki saldırı nedeniyle yaptıklarının yanlış olduğunu, 

2-  Bir ay önce yapılan sözleşme maddelerinin 1 Temmuzdan itibaren Sendikalarla ortak  oluşturulacak bir heyet ile yerine getirileceğine dair söz vermiştir.

3-       Bu arada son 3 günlük eyleme katılanların sürgün ve işten atılmaları geri alınmıştır.

Balcalı Hastanesi çalışanları bir kez daha haklarına sahip çıkarak örgütlü gücümüzün karşısında hiçbir engelin duramayacağını göstermişlerdir.  Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz.Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Arşiv

En Çok Okunan Haberler

EN ÇOK OKUNANLAR

Tasarım: ALPONLINE - Altyapı: Mydesign - Ses İzmir Şubesi - Tüm Hakları Saklıdır Tel:4892250 Fax:4892291